Eagle Point RD /ch over Bnsf Rr
Good Condition24 years old375 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | .4 Mi W. Of Polo |
| Carries | Eagle Point RD /ch |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.98836, -89.59735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 338.9 ft (103.3 m) |
| Max Span | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1043.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071332000000000 |