Chana RD over Kyte River
Fair Condition73 years old800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 6.0 Mi N Ashton |
| Carries | Chana RD |
| Crosses | Kyte River |
| Coordinates | 41.95732, -89.21556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.8 ft (48.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 437.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071301900000000 |