Sweeny RD over Kyte Creek
Good Condition48 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 Mi SE Chana |
| Carries | Sweeny RD |
| Crosses | Kyte Creek |
| Coordinates | 41.96561, -89.19555 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 355.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071323600000000 |