Rocky Hollow RD over Kyte Creek
Fair Condition60 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 S.w.chana |
| Carries | Rocky Hollow RD |
| Crosses | Kyte Creek |
| Coordinates | 41.96496, -89.24414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 380.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071317200000000 |