Husking Peg RD over Br. Kyte Creek
Fair Condition25 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi S Chana |
| Carries | Husking Peg RD |
| Crosses | Br. Kyte Creek |
| Coordinates | 41.94629, -89.23335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 115.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071332300000000 |