Chamberlain Road over Killbuck Creek
Fair Condition45 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 M NW Creston |
| Carries | Chamberlain Road |
| Crosses | Killbuck Creek |
| Coordinates | 41.97568, -88.98126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 218.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325600000000 |