Gillis Road over Kilbuck Creek
Fair Condition36 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.2 Mi N Creston |
| Carries | Gillis Road |
| Crosses | Kilbuck Creek |
| Coordinates | 41.97852, -88.98701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 184.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071329600000000 |