Egan Rd. over Mill Creek
Fair Condition64 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.0 N.w. Byron |
| Carries | Egan Rd. |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 42.18830, -89.33405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071306000000000 |