Hoisington Road over Middle Creek
Fair Condition56 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi NW Byron |
| Carries | Hoisington Road |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 42.17881, -89.29844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 63 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071504200000000 |