Oak Grove RD - Tr over Mill Creek
Fair Condition44 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.5 Mi NW Of Byron |
| Carries | Oak Grove RD - Tr |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 42.17374, -89.33613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 95.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071326200000000 |