Sumner Rd. over Br. Leaf River
Poor Condition59 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 N.w. Leaf River |
| Carries | Sumner Rd. |
| Crosses | Br. Leaf River |
| Coordinates | 42.17289, -89.41612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.4 ft (18.4 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 150.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071307000000000 |