Lightsville RD over Otter Creek
Good Condition30 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi NW Leaf River |
| Carries | Lightsville RD |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 42.14729, -89.41432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 104.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071331700000000 |