Mulberry Road over Mud Creek
Good Condition43 years old35 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.2 Mi NW Leaf River |
| Carries | Mulberry Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.15533, -89.45364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2017) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071327800000000 |