Mt Morris RD over Mud Creek
Poor Condition55 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2 Mi NW Leaf River |
| Carries | Mt Morris RD |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.14452, -89.43363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 125.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071321200000000 |