Spruce Road over Seven Mile Branch
Fair Condition39 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi SE Of Polo |
| Carries | Spruce Road |
| Crosses | Seven Mile Branch |
| Coordinates | 41.95241, -89.55084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071328600000000 |