Bethel Road over Br.kilbuck Creek
Good Condition48 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.0 S Lindenwood |
| Carries | Bethel Road |
| Crosses | Br.kilbuck Creek |
| Coordinates | 41.98544, -89.01728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 183.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071323400000000 |