Mulford Road over Kilbuck Creek
Good Condition45 years old625 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.5 M NW Creston |
| Carries | Mulford Road |
| Crosses | Kilbuck Creek |
| Coordinates | 41.98969, -89.00050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 163.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 625 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325800000000 |