Silver Creek Road over Silver Creek
Fair Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 Mi SE Leaf River |
| Carries | Silver Creek Road |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 42.08346, -89.36970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 146.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325500000000 |