Midtown RD - Tr 16 over Branch Silver Creek
Good Condition44 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi NE Mt Morris |
| Carries | Midtown RD - Tr 16 |
| Crosses | Branch Silver Creek |
| Coordinates | 42.07183, -89.39453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 68 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071326000000000 |