Brush Road over Mud Creek
Fair Condition42 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 Mi NW Adeline |
| Carries | Brush Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.18630, -89.52467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324800000000 |