Columbian Road over Pine Creek
Poor Condition41 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 7.0 Mi E Of Polo |
| Carries | Columbian Road |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 41.98147, -89.44394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 318.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325100000000 |