Ridge RD (fas 85) over Bnsf Rr
Fair Condition35 years old2,350 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3 Mi. W. Of Oregon |
| Carries | Ridge RD (fas 85) |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.99310, -89.40475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 130.6 ft (39.8 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 362.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,350 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330300000000 |