Pines Road over Pine Creek
Good Condition42 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.5 Mi E Of Polo |
| Carries | Pines Road |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 41.98873, -89.46306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 305 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071327300000000 |