Henry RD - Tr 311 over Pine Creek
Poor Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 8.0 M SW Of Oregon |
| Carries | Henry RD - Tr 311 |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 41.95981, -89.44868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 311.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325200000000 |