Rock Road over Mud Creek
Fair Condition43 years old175 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 M E Mt Morris |
| Carries | Rock Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.04632, -89.38345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2022) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071327500000000 |