Flagg Road over Clear Creek
Fair Condition37 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 7.5 Mi S Of Oregon |
| Carries | Flagg Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.90621, -89.35178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 181.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330100000000 |