Carthage Road over Clear Creek
Good Condition61 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 7 Mi S Oregon |
| Carries | Carthage Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.90732, -89.31687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071504500000000 |