Stone Barn Road over Clear Creek
Good Condition47 years old175 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 7.5 Mi SE Oregon |
| Carries | Stone Barn Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.89549, -89.32748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 59.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071507100000000 |