Lowden Road over Clear Creek
Good Condition34 years old275 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 7 Mi. S. Of Oregon |
| Carries | Lowden Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.90373, -89.34106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 92.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330500000000 |