Wood Road over Br. Of Clear Creek
Good Condition20 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | .90mi E Prairie RD |
| Carries | Wood Road |
| Crosses | Br. Of Clear Creek |
| Coordinates | 41.90311, -89.23867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071333400000000 |