Hunts Grove RD over Br. Clear Creek
Good Condition32 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.5 Mi SW Chana |
| Carries | Hunts Grove RD |
| Crosses | Br. Clear Creek |
| Coordinates | 41.90888, -89.23890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 92 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330000000000 |