Fowler RD over Br. Kyte Creek
Fair Condition55 years old175 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 N.w. Flagg Cente |
| Carries | Fowler RD |
| Crosses | Br. Kyte Creek |
| Coordinates | 41.94768, -89.13864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 55.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071504400000000 |