Tr 25 over Spoon River
Fair Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | N.ctr-22-t14nr6e |
| Carries | Tr 25 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.19224, -89.80165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 211.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088441300000000 |