Ch 14 over Stream
Fair Condition126 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | NE Cor-17-t14nr6e |
| Carries | Ch 14 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.20646, -89.83026 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 56.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088321400000000 |