Tr 10 over Walnut Creek
Good Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | E Ctr-8-t12n R5e |
| Carries | Tr 10 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.04080, -89.94589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 419.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088580500000000 |