Tower Road over Us20 Freeport Bypass
Fair Condition22 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | NE Of Freeport |
| Carries | Tower Road |
| Crosses | Us20 Freeport Bypass |
| Coordinates | 42.32099, -89.59270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.5 ft (67.5 m) |
| Max Span | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 722.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004700000000 |