US 20 over Pecatonica Riv. Trib
Good Condition41 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.5 Mi W Tower Road |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Pecatonica Riv. Trib |
| Coordinates | 42.32106, -89.60254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 171.9 ft (52.4 m) |
| Deck Area | 414.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089200800000000 |