I-64 over Tige Creek
Fair Condition53 years old16,479 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.16 W Jct SR 37 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Tige Creek |
| Coordinates | 38.22648, -86.59513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Area | 106.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,479 (2017) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034016 |