SR 37 over Tige Creek
Good Condition19 years old600 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.10 N Jct I-64 |
| Carries | SR 37 |
| Crosses | Tige Creek |
| Coordinates | 38.22799, -86.59203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 147.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034041 |