SR 37 over I-64 Eb/wb
Good Condition53 years old4,194 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.18 N SR 62 |
| Carries | SR 37 |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.22609, -86.59156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 932.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,194 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034040 |