I-64 WB over Doolittle-mills RD
Fair Condition53 years old7,272 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.88 W SR 37 S Jct |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Doolittle-mills RD |
| Coordinates | 38.22984, -86.60736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 115.8 ft (35.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 455.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,272 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034030 |