CR 600 West over Richland Creek
Fair Condition60 years old857 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.5 Mi N Of CR 700 S |
| Carries | CR 600 West |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 40.73089, -85.56307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 263.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 857 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500005 |