CR 500 West over Pond Creek
Good Condition19 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi N Of CR 800 S |
| Carries | CR 500 West |
| Crosses | Pond Creek |
| Coordinates | 40.71473, -85.54536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.5 ft (16.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 127.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500095 |