CR 700 South over Richland Creek
Fair Condition33 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi W Of CR 600 W |
| Carries | CR 700 South |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 40.72672, -85.56324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 113.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500006 |