CR 800 South over Pond Creek
Good Condition34 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi W Of CR 500 W |
| Carries | CR 800 South |
| Crosses | Pond Creek |
| Coordinates | 40.71199, -85.56595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 115.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500016 |