CR 300 West over Salamonie River
Fair Condition61 years old1,125 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi N Of CR 700 S |
| Carries | CR 300 West |
| Crosses | Salamonie River |
| Coordinates | 40.72919, -85.50745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 831.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,125 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500012 |