CR 200 West over Salamonie River
Good Condition47 years old210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi N Of CR 800 S |
| Carries | CR 200 West |
| Crosses | Salamonie River |
| Coordinates | 40.71714, -85.48795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.7 ft (50.5 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 464.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500014 |