CR 200 West over Salamonie River Overflow
Fair Condition47 years old210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi N Of CR 800 S |
| Carries | CR 200 West |
| Crosses | Salamonie River Overflow |
| Coordinates | 40.72000, -85.48799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 218.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500013 |