CR 300 West over Brook Creek
Fair Condition61 years old1,125 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.1 Mi S Of SR 124 |
| Carries | CR 300 West |
| Crosses | Brook Creek |
| Coordinates | 40.73998, -85.50691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 623.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,125 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500011 |