Mayne Road over Flat Creek
Fair Condition50 years old446 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi NE Of CR 400 E |
| Carries | Mayne Road |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 40.91374, -85.37298 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.2 ft (27.8 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 258.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 446 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500046 |